Autor Tema: Provjera njemackog znanja na TU/ Hitno!  (Pregledeno 1306 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rhonin

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
Provjera njemackog znanja na TU/ Hitno!
« napisano: Avgust 26, 2012, 18:49:03 »
Primljen sam na TU, i idem sutra u Bec da se upisem na fakultet. Posto nemam polozen B2 diplom, napisali su mi u Bescheidu da mogu obaviti provjeru njemackog jezika kod njih. Poslao sam mail studentskoj sluzbi kad i gdje se odrzava i ta provjera i kako izgleda, al oni su mi samo napisali da je to razgovor koji ce se obaviti na salteru pri mom upisu na fakultet. Imal li iko iskustva sa tim? Kako izgleda taj razgovor? Kolko traje? I ima li ko kakvih savjeta :D? Hvala mnogo unaprijed (:

Van mreže Aleks

• Doktor nauka
  • Research Assistant, Faculty of Computer Science
    • Pogledaj profil
  • Studij: Computer Science, University of Vienna
  • Studij u: Beču
Odg: Provjera njemackog znanja na TU/ Hitno!
« Odgovor #1 napisano: Septembar 17, 2012, 21:39:51 »
Ja sam se upisao, doduše na master, ali sam ja pričao na engleskom i upisan kao redovni student, mada verovatno zato što ovaj smer postoji i na tom jeziku  :P

Van mreže Jasko

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 napisano: Septembar 26, 2012, 11:32:18 »
Ja sam vec obavio ovaj razgovor, tako da govorim iz iskustva. :D
Na TU je omogucena provjera njemackog jezika koji obavlja gosp. Mitar P. Postavi vam nekoliko pitanja na njemackom jeziku kako se kaze iz Zivota i jdobro slusa kako odgovarate. Ako gospodin onda smatra da dovoljno dobro znate jezik na besajdu zaokruzi da znate dovoljno jezik da mozete se upisati na semestar, a ako smatra da neznate dovoljno zaokruzi "nedovolno" i morate se upisati na kurs jezika.

Kod mene razgovor nije trajao duze od 5 minuta, sva sam pitanja odgovorio tecno na njemackom jeziku tko da mi je zaokruzio da se mogu upisat jer dovoljno dobro razumim i govorim jezik.

Pozzz :)

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
    • Pogledaj profil
  • Studij: MolBio
  • Studij u: Beč
« Odgovor #3 napisano: Septembar 26, 2012, 12:33:22 »
Ja sam vec obavio ovaj razgovor, tako da govorim iz iskustva. :D
Na TU je omogucena provjera njemackog jezika koji obavlja gosp. Mitar P. Postavi vam nekoliko pitanja na njemackom jeziku kako se kaze iz Zivota i jdobro slusa kako odgovarate. Ako gospodin onda smatra da dovoljno dobro znate jezik na besajdu zaokruzi da znate dovoljno jezik da mozete se upisati na semestar, a ako smatra da neznate dovoljno zaokruzi "nedovolno" i morate se upisati na kurs jezika.

Kod mene razgovor nije trajao duze od 5 minuta, sva sam pitanja odgovorio tecno na njemackom jeziku tko da mi je zaokruzio da se mogu upisat jer dovoljno dobro razumim i govorim jezik.

Pozzz :)

Da li bi mogao napisati malo opsirniji tekst o tom "testu" pa da ga objavimo na stranicu?
Ne odgovaram na privatne poruke (:

Van mreže Jasko

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 napisano: Oktobar 01, 2012, 13:08:10 »
Nema nikakvog testa u klasicnom smislu, covjek je normalno razgovarao sa mnom. Pitao me odakle sam, zatim kako i gdje sam naucio njemacki, dali sam i ranije studirao, naravno sve na njemackom jeziku, na ta pitanja sam odgovorio, ali nisam odgovarao kratko, tipa kako si, a ja odgovorim dobro.

Nego sam ovako odgovarao. Na pitanje:

Petrovice Gornje, wo liegt den dass?

Ja dogovaram:

Petrovice G. liegt im Stadtkreiss Kalesija, es ist eine kleine Stadt in der man in der Regel von der Landwirtschafft lebt. Die naechst groessere Stadt ist Tuzla und alles zusamen liegt in der Entitaet Foederation Bosnien-Herzegowina im Land Bosnien und Herzegowina.

Dakle na jednostavna pitanja odgovarate sa prosto prosirenim recenicama i nema problema sa pozitivnim rezultatom razgovora.

Pozz

Van mreže davor

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
  • Studij: TU
  • Studij u: Wien
« Odgovor #5 napisano: Oktobar 04, 2012, 20:10:44 »
ovo prvi put cujem.. zvuci zanimljivo u svakom slucaju...mozda ne bih ni trebao placati polaganje ÖSD, nego jednostavno dodjem tamo i raspricam se?? meni to nema bas logike al eto...  :oo

Van mreže davor

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #6 napisano: Oktobar 05, 2012, 10:06:39 »
i btw zna li ko jel ista stvar na TU Graz?

Van mreže CasaNova

• Moderator/ka
  • Akademik
  • Bolje me ne pitajte "Kako ide procedura za upis!"
    • Pogledaj profil
  • Studij: Softwareentwicklung-Wirtschaft
  • Studij u: TU Graz
« Odgovor #7 napisano: Oktobar 05, 2012, 13:27:03 »
nije.. na TU Graz moras da prilozis OSD C1.. ili EPD test koji se radi na VGU..

Van mreže davor

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #8 napisano: Oktobar 05, 2012, 22:16:28 »
Ali na TUW potreban B2 nivo... to mi je fkt malo cudno (ustvari nije potreban niti jedan jer ionako moram tamo "polagati"). Jesam li ja ovo dobro razumio?