Autor Tema: Iskustvo upisa master programa u Minhenu  (Pregledeno 940 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže studi18

• Novi kolačići
  • *
Iskustvo upisa master programa u Minhenu
« napisano: Februar 15, 2018, 17:30:06 »
Zelim podijeliti svoje iskustvo upisa na master program na TU u Minhenu.

Dokumentacija:
- potvrda od UNI-ASSIST
- certifikat za jezik
- motivaciono pismo
- cv/biografija
- kopija pasosa, slika
+ dodatne dokumentacije (pismo preporuke, potvrda o radnom stazu itd...)

1. UNI-ASSIST
Tu sam poslala slijedece dokumente, koji mi je uni-assist pregledao i u roku par sedmica bio gotov: (voditi racuna o vremenu prijave na master i koliko treba uni da pregleda vase dokumente i izda potvrdu)
 - ovjerena kopija Bachelor diplome + prepis ocjena (nas bos i na njem)
 - ovjerena kopija svjedovanstva srednje skole  + prepis ocjena(na bos i na njem)
 - ispunjen formular (na stanici uni-assista naci)
 - ispunjen formular za TUM (na stranici tum-a)
 - uplatnica za uni-assist (75€)

Na uni-assist se prijavljujete online na njihov portal, i tu stavljate u pdf sve dokumente, koje opet sve morate poslati postom na njihovu adresu.
Dobro se raspitati na fakultetu koje dokumente morate na uni poslati jer za svaki je drugacije.

2. OVJERE DOKUMENATA
ovim redoslijedom:
diploma + ocjene na bos - prevesti sudski tumac na njem - na prevedenu diplomu u sudu traziti apostille pecat - kopirati - ovjeriti kod notara (zajedno kopiju na njem i kopija na bos)
tako sve isto i za svjedcanstvo.
Uni trazi uvijek i kopije diploma + ocjene na bos*

3. Certifikat za jezik
Ja sam polagala TestDaf 4 (sve cetiri oblasti testa moraju biti ocjena 4 - tako fax zahtjeva), polaganje kosta 175€ i traje zauvijek ;)
TestDaf ima samo 6 puta godisnje i treba dobro odrediti vrijeme koji datum uzeti za polaganje da se moze stici i na rok upisa za fakultet (sve pise na njihovoj stranici)

4. Dodatna dokumentacija
Sve sto imate vezano za vasu struku predajte na upis, od novinskih clanaka, do certifikata, nagrada....sve se to boduje, a pogotovo radno iskustvo (neku potvrdu od poslodavca kao dokaz da ste radili)

Naravno dokumenti za upis na fakultet uvijek zavisi od smjera do smjera, ali ovi podaci su okvirni za vecinu fakultet.

Sretno svima. :)