Autor Tema: Procedura i informacije o upisu na master studije u Beču  (Pregledeno 105969 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bayaga

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
Odg: Procedura i informacije o upisu na master studije u Beču
« Odgovor #60 napisano: Decembar 05, 2011, 15:48:09 »
Hvala na dobrodoslici i informacijama!!!

u becu ide slicno kao i drugdje, prvo online prijava, zatim slanje svih dokumenata prevedenih na njemacki kod sudskog tumaca. e sad ako mozes da pogledas ovaj link: http://studentpoint.univie.ac.at/zum-studium/zulassung/mit-externem-abschluss/    e dole pise koji se dokumenti salju... i ovaj "gegebenenfalls Ihren Nachweis der besonderen Universitätsreife" mi nije jasan, posto mi njemacki nije jaca strana, bar jos ne ;) pa da mi protumacis to :))

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
    • Pogledaj profil
  • Studij: MolBio
  • Studij u: Beč
« Odgovor #61 napisano: Decembar 05, 2011, 16:25:02 »
Nema na cemu.

Nisam najsigurniji, ali pretpostavljam da se misli na eventualnu diplomu o zavrsenom studiju. To se svakako odnosi na tebe, obzirom da si zavrsio bakk. Vjerovatno si procitao onu temu "Studiranje u Klagenfurtu". Tamo su objasnili i potrebu za nekim dodatkom diplomi...
Ne odgovaram na privatne poruke (:

Van mreže bayaga

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #62 napisano: Decembar 05, 2011, 17:08:56 »
imam ja taj dodatak diplomi sa spiskom predmeta i ostalim sto ide, cito sam na onoj temi sta treba i kako, isto je u becu i tamo, moram prevest dokumente i ovjerit, samo ne znam sta cu za tu potvrdu, jer nisam siguran da ja to ikako mogu izvadit, jer nisam upisan, jedino kad bi mogao dobit neku potvrdu u kojoj stoji da ja imam pravo na upis na master studij jer sam zavrsio bacheler, valjda ce se netko javit tko je imao slican problem. I da, znas li koliko kosta prevodjenje dokumenata, okvirno, recimo diplome (1 str) i dodatka diplomi cca jos 6 str

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
    • Pogledaj profil
« Odgovor #63 napisano: Decembar 05, 2011, 17:13:09 »
Kontaktirale su nas osobe sa losim iskustvom kada je u pitanju upis na master u Austriji uz prilozenu potvrdu o "pravu na upis na master studij u BiH". Vjerovatno bi i ti dobio odbijenicu... Moras upisati master.

Sto se tice sudskih tumaca, zavisi u kojem si gradu. Ovi nisu skupi: http://www.studiraj.eu/ba/sudski-tumaci

Van mreže Senad

• Novi kolačići
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #64 napisano: Decembar 05, 2011, 22:10:07 »
 :D puno zahvaljujem!!!!!

Van mreže honeyB

• Novi kolačići
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #65 napisano: Decembar 07, 2011, 14:14:15 »
Pozdrav..

Molim da mi pomognete  :)

Studiram ekonomiju na Univerzitetu u Banjoj Luci, smjer "Medjunarodna ekonomija". Apsolvent sam i ostalo mi je jos 5 ispita do kraja.  :) Imam zelju da upisem master u Becu, sledece godine, zimski semestar. Nisam puno upoznata sa procedurom s obzirom da ne znam ni koji fakultet tamo bi najvise odgovarao mom smjeru. :-\ ... da napomenem da bih voljela slusati predavanja i polagati ispite na engleskom, posto mi njemacki nije jaca strana :(

Molim da mi pomognete u izboru fakulteta, da ne bih slucajno bila odbijena zbog razlike u predmetima. (mogu da vam posaljem i spisak svojih predmeta ako treba)  ;D

i da jos nesto.... da li bih trebala prvo upisati master ovdje u banjoj luci, pa onda se prebacivati u bec, ili mogu direktno aplicirati sa svojom diplomom.

unaprijed, veeeeliko hvala  :D

Van mreže Baudelaire

• Moderator
  • Akademik
  • Mjesto za reklamu!
    • Pogledaj profil
  • Studij: Master: http://ifeb.uni-klu.ac.at/index.php?id=44
  • Studij u: Klagenfurt
« Odgovor #66 napisano: Decembar 07, 2011, 15:23:03 »
Pozdrav..

Molim da mi pomognete  :)

Studiram ekonomiju na Univerzitetu u Banjoj Luci, smjer "Medjunarodna ekonomija". Apsolvent sam i ostalo mi je jos 5 ispita do kraja.  :) Imam zelju da upisem master u Becu, sledece godine, zimski semestar. Nisam puno upoznata sa procedurom s obzirom da ne znam ni koji fakultet tamo bi najvise odgovarao mom smjeru. :-\ ... da napomenem da bih voljela slusati predavanja i polagati ispite na engleskom, posto mi njemacki nije jaca strana :(

Molim da mi pomognete u izboru fakulteta, da ne bih slucajno bila odbijena zbog razlike u predmetima. (mogu da vam posaljem i spisak svojih predmeta ako treba)  ;D

i da jos nesto.... da li bih trebala prvo upisati master ovdje u banjoj luci, pa onda se prebacivati u bec, ili mogu direktno aplicirati sa svojom diplomom.

unaprijed, veeeeliko hvala  :D

Kad završiš fakultet, ima procedura koja je standardna za sve. Iščitaj temu na pdf Studiranje u Klagenfurtu. Tamo ćeš dobiti odgovore.
Koji fakultet tačno, to će ti bolje objasniti oni koji studiraju u Beču. Ali ipak iščitaj i pitanja na Studiraj.eu, jer ima mnogo pitanja za ekonomiju, samo ukucaj u tražilicu Master ekonomija ili sl. Bit će sve. KAd to iščitaš i istražiš, javiš se opet sa detljinijim pitanjima u kojima će ti sigurno neko pomoći i dati odgovor. Puno pozdrava... ;)
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2011, 15:39:26 Baudelaire »
Ako čovjek ne zna prema kojoj luci plovi, nijedan vjetar neće biti povoljan.

Van mreže Baudelaire

• Moderator
  • Akademik
  • Mjesto za reklamu!
    • Pogledaj profil
« Odgovor #67 napisano: Decembar 08, 2011, 19:46:18 »
@zorica

http://www.studiraj.eu/ba/studiranjee/austrija/procedura-upisa

http://www.studiraj.eu/ba/studiranjee/austrija/683-studiranje-u-austriji-najcesca-pitanja-i-odgovori

sve ovo pročitaj, procedura upisa za sve je ista.

za privatni fakultet nisam siguran da ćeš uspjeti u upisu na master vani.
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2011, 21:27:00 Baudelaire »

Van mreže Baudelaire

• Moderator
  • Akademik
  • Mjesto za reklamu!
    • Pogledaj profil
« Odgovor #68 napisano: Decembar 08, 2011, 20:09:44 »
Koliko detaljno treba "uraditi" nastavni plan i program,pošto na našim fakultetima (mislim na pravo i ekonomiju) obično izdaju potvrdu sa nabrojanim položenim ispitima? Čisto da znam,šta da sugerišem studentskoj službi  na fakultetu na kome sam završila bachelor studije,kada mi budu izdavali isti.

treba ti NPP za priznavanje ispita? ako da, onda traži prosto NPP svog odsjeka, to valjda imaju svi fakulteti, i tu je svaki predmet naveden i objašnjen detaljno. To nije potvrda o položenim ispitima, i to ti treba, ako nemaš dodatk diplomi, s tim što moraju ects bodovi biti navedeni.

Ako ti ne treba za priznavanje ispita, onda uopće ti i nije potrebno. Već samo diploma, dodatak diplomi i potvrda.

Van mreže Zorica

• Student
    • Pogledaj profil
« Odgovor #69 napisano: Decembar 08, 2011, 21:03:48 »
Zdravo! :D

Prije 2 mjeseca sam diplomirala na privatnom pedagoskom univerzitetu u Banjoj Luci i stekla zvanje profesora razredne nastave. Sada bih se upisala na master studije na vec pomenuti smijer (razredna nastava) na univerzitetu u Becu. Na stranici studiraj.eu sam nasla dosta korisnih informacija, ali bi mi sada svaka informcija od strane nekoga ko je prosao kroz sve to bila jako korisna! Odakle poceti, koju dokumentaciju prikupiti, da li moram biti upisana na master studije u BIH, bas sve mi je potrebno?!
Unaprijed zahvalna!

edit:imaš odgovor gore. moderator.
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2011, 21:20:37 Baudelaire »

Van mreže Zorica

• Student
    • Pogledaj profil
« Odgovor #70 napisano: Decembar 08, 2011, 22:38:05 »
Prije svega hvala Vam na odgovoru!

Da li su privatni bh. univerziteti priznati u Austriji?

Ukoliko je bh. univerzitet priznat u BiH, onda je priznat i u Austriji. Koje su visoko-obrazovne institucije priznate u BiH, može se saznati ovdje.

Na osnovu procitanog zakljucujem da mogu nastaviti master u Becu sa stecenom diplomom na privatnom fakultetu, s' tim da se moj fakultet nalazi na listi priznatih fakulteta.
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2011, 22:39:52 Zorica »

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
    • Pogledaj profil
« Odgovor #71 napisano: Decembar 08, 2011, 22:39:30 »
Prije svega hvala Vam na odgovoru!

Da li su privatni bh. univerziteti priznati u Austriji?

Ukoliko je bh. univerzitet priznat u BiH, onda je priznat i u Austriji. Koje su visoko-obrazovne institucije priznate u BiH, može se saznati ovdje.

Na osnovu procitanog zakljucujem da mogu nastaviti master u Becu sa stecenom diplomom na privatnom fakultetu.

Ukoliko se tvoj privatni univerzitet nalazi na spomenutoj listi priznatih univerziteta.

Van mreže Zorica

• Student
    • Pogledaj profil
« Odgovor #72 napisano: Decembar 08, 2011, 22:41:07 »
Da, nalazi se.

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
    • Pogledaj profil
« Odgovor #73 napisano: Decembar 08, 2011, 23:35:09 »
Za svaki slucaj provjeri na univerzitetu u Austriji da li je dovoljna potvrda o "pravu na upis na master studij u BiH", ili moras vec biti upisana na master studij u BiH.

Van mreže Zorica

• Student
    • Pogledaj profil
« Odgovor #74 napisano: Decembar 09, 2011, 01:02:22 »
Da, u svakom slucaju cu to provjeriti. Hvala!