Autor Tema: Studienkolleg u Njemačkoj  (Pregledeno 17480 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Xmen

• Student
    • Pogledaj profil
Odg: Studienkolleg u Njemačkoj
« Odgovor #195 napisano: Decembar 17, 2013, 21:50:15 »
jesam prihvatio sam preko Homepage od STK i mislis da je to dovoljno? jeer zasto onda oni pisu da im trebam mitteilen da prihvatam, a nema veze sutra cu zvat da pitam, ko zna hoce li se iko javit, sutra im weihnachtsferien  :P
cekam vizu jos ni traga ni glasa od ambasade, a slicno je i za smjestaj, bice valjdaa bolje haha

Van mreže Lepir

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
  • Studij u: Hamburg
« Odgovor #196 napisano: Decembar 17, 2013, 21:58:36 »
jesam prihvatio sam preko Homepage od STK i mislis da je to dovoljno? jeer zasto onda oni pisu da im trebam mitteilen da prihvatam, a nema veze sutra cu zvat da pitam, ko zna hoce li se iko javit, sutra im weihnachtsferien  :P
cekam vizu jos ni traga ni glasa od ambasade, a slicno je i za smjestaj, bice valjdaa bolje haha

naravno da je to dovoljno, druze moj i ja sam sve to isto radio, tako da ne moras da se brines. Da od sutra je raspust, mozes nazvati, ili poslati email, ali opet ti kazem ako si preko stranice prihvatio mjesto, onda je to, to :D

pozz, sretno  :P

Van mreže Xmen

• Student
    • Pogledaj profil
« Odgovor #197 napisano: Decembar 18, 2013, 10:02:45 »
Super onda, jos sam jednom potvrdio (mal zu Sicherheit) krivo mi sto ne posalju email kad vec traze da ukucam pri potvrdi, da sam uspjesno potvrdio plac.. bas su bezze

Van mreže basketbaldeutschland

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #198 napisano: Decembar 21, 2013, 21:30:36 »
Zdravo...Novi sam na ovom forumu al bolje i detaljnije odgovore nisam do sada vidio ...RESPEKT i svaka cast..
Mene naime zanima sljedece:Studiranje u NJemackoj,imam 21 godinu i nakon srednje nisam nista upisivao znaci 2 godine na Birou za nezaposlene

1.Da li je moja skola priznata tamo : Srednja Elektro-tehnicka skola Tuzla 4. godine
2.Kako dalje,gdje da apliciram,poznajem jezik onako na skali od 1-5 za 3.
3.Imam rodbine tamo koja bi mi dala garantno pismo pa sta bih mogao preko toga da sredim
Molim Vas za detaljnije odgovore i da odgovorite redoslijedom  i unaprijed hvala

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #199 napisano: Decembar 21, 2013, 22:32:09 »
Vezano ovo za jezik nemam nikakvu potvrdu , znaci ja bih sada mogao da upisem jezik tamo pa da ga tamo pohadjam? Kako da upisem jezik tamo koju instituciju trebam kontaktirat?
Hvala

Van mreže Lepir

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #200 napisano: Decembar 22, 2013, 11:25:54 »
Eh ovako diplome iz BiH, nisu direktno priznate u Njemackoj za studiranje, sto znaci da je jedna mogucnost da bi studirao u Njemackoj da pohadjas Studienkolleg. 

Informacije o prijavi na studienkolleg imas ovdje na forumu a i na  stranici studiraj.eu.

Ako ti ima nesto nejasno pitaj, tu smo.

Pozz, sretno  :P

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #201 napisano: Decembar 22, 2013, 12:38:13 »
imam pitanje koji mi tacno stepen jezika treba B1 ili B2 ?
i koji su StuddienCollege najblizi kod Karlsruhe? Baden Wurtenberg?
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2013, 13:07:06 basketbaldeutschland »

Van mreže Lepir

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #202 napisano: Decembar 22, 2013, 15:50:09 »
imam pitanje koji mi tacno stepen jezika treba B1 ili B2 ?
i koji su StuddienCollege najblizi kod Karlsruhe? Baden Wurtenberg?

Imas Studienkolleg na Uni Karlsruhe, spisak ostalih mozes naci na ovom linku

http://www.studienkollegs.de/09037/index.html

Potrebni stepen jezika zavisi od studienkollega do studienkollega, ali u vecini slucajeva je to B2.

Van mreže Rimanaj

• Novi kolačići
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #203 napisano: Decembar 23, 2013, 00:30:29 »
Iscitala sam temu, ima jako puno korisnih informacija, hvala.   :D
Imam nekoliko pitanja ipak. Da li univerzitet za koji apliciram ima neki kurs jezika od npr pola godine, koji bih mogla pohadjati prije upisa na Studienkolleg?
Inace nisam bas pocetnik u njemackom, ucim ga vec dugo godina kroz osnovnu i srednju skolu. Vjerujem da bih uz Goethe uspjela stici brzo na B2 stepen, jer sam vec u skoli na tom stepenu. Ali me brine to ucenje predmeta na Studienkollegu. Mislim da sam negdje na forumu procitala da se u prvom semestru uci njemacki, a u drugom tek i ostali predmeti. Da li je to tacno? Nije mi to sve za jezik bas najjasnije.  :-\

Ja sam za Studienkolleg u Berlinu jer mi se grad izuzetno svidja, ali sta mislite u poredjenju sa Hamburgom, koji je bolji?
I zadnje, inace idem u gimnaziju i odlicna sam ucenica, ali sam drustveni smijer. Da li se to gleda, i da li bi bio problem upisati npr T-kurs? Posto nisam sigurna sta cu studirati, jos uvijek sam u fazi odlucivanja.
Hvala puno unaprijed.

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #204 napisano: Decembar 23, 2013, 01:53:15 »
Hvala leptiru za zalaganje,mozes li mi reci koji je stepen jezika potreban za uni u karlsruhe?
citam al ne mogu da se snadjem

Van mreže Lepir

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #205 napisano: Decembar 23, 2013, 09:12:18 »
Hvala leptiru za zalaganje,mozes li mi reci koji je stepen jezika potreban za uni u karlsruhe?
citam al ne mogu da se snadjem

http://www.stk.kit.edu/dsh_pruefung.php

pozz, sretno  :P

Van mreže Lepir

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #206 napisano: Decembar 23, 2013, 09:23:27 »
Iscitala sam temu, ima jako puno korisnih informacija, hvala.   :D
Imam nekoliko pitanja ipak. Da li univerzitet za koji apliciram ima neki kurs jezika od npr pola godine, koji bih mogla pohadjati prije upisa na Studienkolleg?
Inace nisam bas pocetnik u njemackom, ucim ga vec dugo godina kroz osnovnu i srednju skolu. Vjerujem da bih uz Goethe uspjela stici brzo na B2 stepen, jer sam vec u skoli na tom stepenu. Ali me brine to ucenje predmeta na Studienkollegu. Mislim da sam negdje na forumu procitala da se u prvom semestru uci njemacki, a u drugom tek i ostali predmeti. Da li je to tacno? Nije mi to sve za jezik bas najjasnije.  :-\

Ja sam za Studienkolleg u Berlinu jer mi se grad izuzetno svidja, ali sta mislite u poredjenju sa Hamburgom, koji je bolji?
I zadnje, inace idem u gimnaziju i odlicna sam ucenica, ali sam drustveni smijer. Da li se to gleda, i da li bi bio problem upisati npr T-kurs? Posto nisam sigurna sta cu studirati, jos uvijek sam u fazi odlucivanja.
Hvala puno unaprijed.

Nema, njemacki univerziteti ne nude kurseve jezika, kao sto rade univerziteti u austriji. Da bi studarali u njemackoj potrebno je da vec poznajete njemacki jezik i to u Nivou B2 ako se prijavljujes za Studienkolleg, C1 za Bachelor, C2 za Master.

Predmete koje pohadjas zavisi od kursa kojeg pohadjas. Ali i u prvom i u drugom semestru se uci njemacki jezik i predmeti vezani za navedeni kurs ( npr T Kurs uci, Njemacki, Engleski, Matematika, Fizika, Hemija, Informatika )

Koji je bolji to ti ne igra veliku ulogu. Po zavrsetku dobijes istu diplomu.

Eh to da li ces moci upisati T-Kurs za zavrsenim drustvenim smijerom,za to moras kontaktirati Studienkolleg i pitati, jer ne znam tacno kako ce oni vrijednovati tvoju diplomu.

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #207 napisano: Decembar 23, 2013, 20:06:28 »
uhhh  :S  :S  :S DSH mi treba za taj u karlsruhe ...  :'(
da li je neko mozda upoznat sa ovime , naime jedan gosp. u Njemackoj mi je predao papire za ucenje Berufa ,,sada mi nije jasno sta je to, ustvari znaci zanimanje ali je li to ponovna srednja ili nesto vise ako ko zna molim za pomoc. Hvala 

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #208 napisano: Decembar 25, 2013, 00:14:14 »
Momci treba mi odgovor iz licnog iskustva da li mogu da se upisem na studienn kollege u njemackoj ako sam nakon srednje pauziro 2 godine             pretrazio sam citav forum i nema nista u vezi ovoga,svi su pisali sto su upisani odmah nakon srednje ili sa fakulteta.hvala unaprijed

Van mreže Lepir

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #209 napisano: Januar 01, 2014, 22:55:39 »
Momci treba mi odgovor iz licnog iskustva da li mogu da se upisem na studienn kollege u njemackoj ako sam nakon srednje pauziro 2 godine             pretrazio sam citav forum i nema nista u vezi ovoga,svi su pisali sto su upisani odmah nakon srednje ili sa fakulteta.hvala unaprijed

Naravno da mozes, nema to veze sto si pauzirao dvije godine, samo prednost je kad "frisko" poslije srednje odmah upises i Studienkolleg.