Autor Tema: Studiranje u Portugalu  (Pregledeno 3664 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže baga

• Novi kolačići
  • *
Studiranje u Portugalu
« napisano: Decembar 11, 2014, 22:26:19 »
Pozdrav ljudi! Evo ja sam na magisteriju u Portugalu od ove godine i vidim da nema još tema o Portugalu, pa bih htio malo razmijeniti iskustva sa vama :)

Par stvari o faksevima u Portugalu prvo:
  • Studiji su (po mojem iskustvu) vrlo kvalitetni, kvalitetniji od naših (ako uspoređujem FER ili TVZ u Zagrebu sa ekvivalentnim ovdje). Dobije se odlično znanje ako se želi učiti. Ako se ne želi učiti, nije lako proći većinom. Ocjene su do 20, 9,5 treba za prolaz.
  • Studij je veoma opušten, sa profesorima ste na ti (barem na magisteriju), svi ti žele pomoć i iznimno su ljubazni i otvoreni prema strancima
  • Puno portugalaca ide na magisterij ili doktorat u UK, tako da većina profesora tečno priča engleski (djelomično i zbog toga jer je portugal turistička zemlja pa dolazi puno britanaca na ljetovanje)
  • Birokracija je sporija nego u Hrvatskoj (vjerovali ili ne), ali su podosta fleksibilni oko nje. Primjerice, ja sam kasnio mjesec dana na upise za magisterij, pa sam im samo ranije javio da ću kasnit i sve je bilo ok
  • Stručnjaci su za izvoz studenata - šalju hrpu mladih pametnih ljudi van u svijet, i imaju puno veza po Europi (primjerice, anglo-portugalski savez sa UK), Kini, Brazilu, itd. (makar mislim da im nije pametno tolko mladih slat van, ali vjerovatno budem i sam iskoristio tu pogodnost)
  • Jeftino je jako za studirat cijene stanovanja i  razonode su otprilike kao u Hrvatskoj. fakultet plaćamo istom cijenom kao i Portugalski studenti (jer smo u EU), i nije preskupo - konkretno, mene godina izađe 1000€
  • Studiji su podijeljeni na sveučilišta (Universidade) i veleučilišta (Politecnico) većinom. Sveučilišta su za većinom za one koji se žele bavit znanošću, a politehnici (veleučilišta) su za stjecanje prakse rada. Smatraju se skoro ekvivalentima, osim što na politehnicima nema doktorata (za doktorate te šalju na univerzitete)
  • Portugal je dom trećeg najstarijeg sveučilišta u svijetu! (Universidade de Coimbra, 1290.)
  • Ulažu puno u znanost (barem puuuno više od Hrvatske). Ako se želi napraviti znanstvena karijera, nije nikakav problem
  • Imaju nešto što se zove "praxe" - tradicija jedna koja studente angažira i raspodijeli ko u mali Hogwarts (iz Harry Pottera). Vrlo zanimljivo i zabavno :) definitivno jedan pozitivan aspekt studiranja u Portugalu
  • Dvaput godišnje veliki studentski tulumi. U prvom semestru - Rececao de Caloiro - 7 dana -primitak brucoša. U drugom semestru Semana Academica (akademski tjedan) - 10ak dana tuluma.

Malo o Portugalu:
  • Sunčana zemlja, puuno sunca :) pogotovo ljeti
  • Ocean je fantastičan! Imaju najveće valove na svijetu (Nazare - 30+ m visoki valovi)
  • Puno povijesti i kulture (oni su jako stari narod, tako se i osjećaju)
  • Jezik je malo zeznut za pričat (gutaju dosta slova), ali da se savladat (meni ide sasvim ok, a nisam u životu učio portugalski niti neki drugi latinski jezik. ako se zna španjolski, portugalski se savlada bez problema)
  • Iznimno su ljubazni i otvoreni prema strancima, meni dosad neviđeno. Skoro svi mladi pričaju engleski, stariji ljudi rijetko tko.
  • U većima gradovima (Lisabon, Porto) zna biti nekih opasnih mjesta, ali je većinom relativno sigurna država. Recimo u Leirii nisam nikad vidio tučnjavu ili beskućnike.
  • Zime su toplije nego u Hrvatskoj, ali treba se čuvat vjetra (zna bit gori od snijega i niskih temperatura). Snijega nema skoro nigdje nikad, jedino u planinama (Serra de Estrela)
  • Stalno kukaju da im je država u krizi, ali su i dalje sretni i lijepo žive :) mentalitet je puno drugačiji od našeg, ljudi su opušteni i većinom uživaju u životu
  • Imaju čudna radna vremena: 9-13 pa 15-19 (od 13h do 15h je pauza za ručak i druženje)

Studiranjem u Portugalu sam iznimno zadovoljan. Konkretno studiram računarstvo u gradu Leiria. Studentska iskustva se mogu razlikovat, tako da imajte na umu da su ovo samo moja iskustva.

Moj savjet je, ako dobijete priliku, odite u Portugal studirat barem samo jedan semestar (ako ništa). Ja sam tu proveo zadnji semestar preddiplomskog studija preko Erasmus programa, i na kraju mi se tolko svidjelo da sam ostao na magisteriju. Ako želite kvalitetno obrazovanje u odličnoj studentskoj zajednici, i to još u "latino" zemlji, Portugal je odličan izbor!

Ovaj post je napisan iz perspektive studenta državljanina Hrvatske. Procedure za studente iz BiH i Srbije mogu se razlikovati.

Ako netko ima pitanja o Portugalu ili studiranju u Portugalu, neka mi se slobodno javi! :) živjeli
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2014, 14:18:07 baga »

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
  • Studij: MolBio
  • Studij u: Beč
Odg: Studiranje u Portugalu
« Odgovor #1 napisano: Decembar 14, 2014, 11:18:47 »
Svaka cast na tekstu i na cinjenici da studiras u Portugalu!
Ne odgovaram na privatne poruke (: