Autor Tema: Upis na studij - Australija  (Pregledeno 6457 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Baduizm

• Student
Upis na studij - Australija
« napisano: Avgust 04, 2014, 00:00:07 »
Pozdrav, zeljela sam podjeliti svoje iskustvo sa vama u vezi upisa studija u Australiji, ko zna mozda ce nekome zatrebati. Ovde sam navela sve ono sto sam trebala prikupiti i proci na tom putu, no na kraju licno sam se ipak odlucila za Austriju. Ali svakako nakon sto (nadam se) zavrsim studij u Austriji trudit cu se da ostvarim svoje zelje i da odem u Australiju. Pa evo sto je meni sve bilo potrebno:

Sto se tice dobijanja studentske vize, ta viza je ujedno i najjednostavnija za dobiti, dakle dobije se za nekih 2 mjeseca.
Prva od mnogobrojnih stavki svakako jeste nivo poznavanja engleskog jezika.
Za Bachelors Degree 550-600 TOEFL ili IELTS 6,0-7,0,
a za postdiplomski studij 550-600 TOEFL ili IELTS 6,0-7,0,
s tim sto većina australijskih ustanova zahtjeva položen IELTS test.
Sto se tice Bosne mislim da se jedino u Sarajevu može polagati ovaj test.

Ukoliko nivo poznavanja engleskog jezika nije na zadovoljavajucem nivou, postoje mogucnosti ucenja engleskog jezika u Australiji i to vise vrsta:
-General English (naglasak na komunikacijske vještine)
-Engleski za akademske svrhe (priprema za studije na fakultetu, TAFE ili privatnom fakultetu)
-Priprema za ispitivanje (pripreme za Cambridge, TOEFL ili IELTS ispit)
-I neka vrsta ucenja jezika kroz istovremeno  ucenje o samoj državi pri tome se moze uzivati u raznim turistickim aktivnostima

Sto se tice cijene kursa konkretno za jezik krecu oko 9000AUD. E sad način plaćanja zavisi od zemlje do zemlje. Naime neke zemlje mogu da dobiju vizu na 2-3 mjeseca, pa da produzavaju, ali mi  mozemo jedino dobiti vizu na godinu dana, sto znaci da se mora uplatiti cjelokupan iznos. Konkretno kad sam se ja interesovala za ovo, cijena kursa je bila oko 12000 AUD i trebala mi je garancija od 22 000 AUD, ili toliki iznos na mom racunu.

Ostale cijene se krecu otprilike:
Engleskog jezika kurs: AUD $ 150 - AUD $ 350 tjedno
Stručno obrazovanje i tečajeve za obuku AUD $ 5,000 - 12,000 AUD $ godišnje
Bachelor Degree (dodiplomski) AU $ 10000-18000 godišnje
Graduate Diploma, Masters, PhD AU $ 12000-18000 godišnje

Zatim nakon poznavanja ovih osnovnih informacija svakako treba odluciti se za odredjeni univerzitet ili kurs.
Nakon toga treba im poslati aplikaciju koja se uglavnom moze izvrsiti online.
Za tu aplikaciju morat ćete pružiti detalje vaše prethodne studije, uključujući i kopije kvalifikacija koje već imate.
Također ćete morati priloziti dokaz vašeg nivoa engleskog (npr. IELTS ili TOEFL), kao i ime osobe koja je odgovorna za plaćanje vaše školarine.

Nakon sto prihvate vasu aplikaciju poslat ce vam "Letter of Offer".
Morate pročitati to pismo i razumjeti sve uslove .
Tu ćete biti upitani da platite školarinu prvog semestra, kao i naknade za obavezno zdravstveno osiguranje (Overseas Student Health Cover (OSHC)) Naime, međunarodni studenti u Australiji za studentsku vizu moraju imati aranžmane za zdravstveno osiguranje. Australija ima poseban sistem zdravstvenog osiguranja za međunarodne studente koje se  zove Overseas Student Health Cover (OSHC) i morate imati ovo za vrijeme trajanja  studentske vize u Australiji.

Nakon što učinite sve navedeno dobit ćete "Letter of Confirmation of Enrolment".

Da biste predali za studentsku vizu trebat će vam Letter of Offer, Letter od Confirmation of Enrolment i potvrda da ste platili školarinu za prvi semestar. Zatim vam ostaje jos samo ljekarski pregled.

Dakle za vizu je nepohodno:
-  Letter of Confirmation of Enrolment
-  Letter of Offer i pored njega papir koji pokazuje ste platili školarinu
-  Važeći pasoš
- Medicinski izvještaj koji pokazuje dobro zdravlje
- Dokaz da je plaćen Overseas Student Health Cover (OSHC) za Australiju

Dok studirate možete raditi do 20 sati tjedno i puno radno vrijeme za vrijeme odmora.
Vecinom svi studenti rade u cleaning company ili kao konobari, u kuhinji ispomoc i slicno, i tu se moze lijepo zaraditi, ali ipak sa 20 dozvoljenih sati sedmicno tesko je pokriti sve troskove i nesto ustedjeti.

Ako neko bude imao bilo kakvih pitanja, moze mi se slobodno obratiti. (:

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
  • Studij: MolBio
  • Studij u: Beč
Odg: Upis na studij - Australija
« Odgovor #1 napisano: Avgust 04, 2014, 08:58:14 »
Ovo je super! Da li bi molim te ovo mogla jos malo upakovati, pa da objavim na www.studiraj.eu?
Ne odgovaram na privatne poruke (:

Van mreže Baduizm

• Student
« Odgovor #2 napisano: Avgust 04, 2014, 12:21:21 »
Naravno da bih, nije nikakav problem. Samo hocu li ga tako "upakovanog" opet postaviti ovdje ili postoji neki e-mail na koji ga mogu poslati?

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
  • Studij: MolBio
  • Studij u: Beč
« Odgovor #3 napisano: Avgust 04, 2014, 12:56:51 »
Ne odgovaram na privatne poruke (:

Van mreže Sammy96

• Novi kolačići
  • *
« Odgovor #4 napisano: Avgust 08, 2015, 19:48:23 »
lijei pozdrav svima...imam još 1 godinu srednje god završiti i imam veliku želju otići studirati u au..već sam malo gledala fakultete i smjerove

no sve mi je to komplicirano,gledala sam po svim mogućim forumima i čitala sve žive komentare i jednostvano sam se izgubila?

zanima me može li mi se netko javiti preko gmaila(ostavit ću ga tu) i  da i sve objasni malo detaljnije i kaže mi imam li kakvih mogućnosti??

bila biha jako zahvalna         Gmail:  50goodlife50@gmail.com

ili ako može da mi se javi korisnik baduizm??
vidjela sam da je dosta toga napisaoi mislim da bih mi mogao pomoći,pa bi molilaaaa...jako mi je važno

hvala još jednom  :)

Van mreže Afiferza

• Novi kolačići
  • *
« Odgovor #5 napisano: Novembar 23, 2015, 07:52:56 »
He is very good at explaining it well suited for people who are looking for this information directly.

Van mreže hnoor0066

• Novi kolačići
  • *
« Odgovor #6 napisano: April 11, 2016, 08:34:55 »
hvala za sve

Van mreže borasmarko07

• Novi kolačići
  • *
« Odgovor #7 napisano: Novembar 18, 2016, 16:30:19 »
Pozdrav.
Pohađadam četvrti razred Katoličkog školskog centra "Don Bosco" u Žepču(BiH).Hrvatski sam državljanin i imam sve hrvatske papire(domovnicu , putovnicu...) i otac mi je RVI.Odličan sam učenik sve četiri godine , a po zanimanju sam tehničar za mehatroniku(strojarstvo,elektrotehnika,informatika).Pročitao sam vaš članak i imam namjeru ići studirati u inozemstvo,ali zanima me je li se ovo odnosi i na učenike u BiH jer pohađam KŠC koji je u Europi priznata škola.Poznajem engleski jezik veoma dobra i nemam problema sa njim.Zanima me je li me možete uputiti i dati mi par smjernica gdje da tražim i gledam fakultete gdje mogu dobiti stipendiju.
Hvala unaprijed.
ako mi moze tko pomoc na mail borasmarko07@gmail.com