Autor Tema: Boravak za hrvatske drzavljane nakon pristupa HR u EU?  (Pregledeno 9973 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dinosaurus

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
Boravak za hrvatske drzavljane nakon pristupa HR u EU?
« napisano: April 22, 2013, 12:15:57 »
Zdravo :)

Pokusavam doci do konkretne informacije (svi vec znaju kakve su tete u magistratu)
sta i kako sa boravkom nakon 1.jula za one koji imaju hrvatsko drzavljanstvo.
Moja viza istice 25.maja i logicno bi mi bilo da je ne produzavam zbog fakticki jednog mjeseca.
I kakvo je stanje sa radnim dozvolama nakon pristupa - da li je moguce raditi vise
od 10 sati sedmicno ili ostaje pritome (iako se od tada vise ne tretiram samo kao student iz inostranstva)

Zahvalan za svaki odgovor!

Pozdrav

Van mreže schnucki

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
  • Studij: ew.
Odg: Boravak za hrvatske drzavljane nakon pristupa HR u EU?
« Odgovor #1 napisano: April 28, 2013, 22:44:51 »
Zdravo :)

Pokusavam doci do konkretne informacije (svi vec znaju kakve su tete u magistratu)
sta i kako sa boravkom nakon 1.jula za one koji imaju hrvatsko drzavljanstvo.
Moja viza istice 25.maja i logicno bi mi bilo da je ne produzavam zbog fakticki jednog mjeseca.
I kakvo je stanje sa radnim dozvolama nakon pristupa - da li je moguce raditi vise
od 10 sati sedmicno ili ostaje pritome (iako se od tada vise ne tretiram samo kao student iz inostranstva)

Zahvalan za

Pozdrav

Hallo, isto stanje je i kod mene i isto pitanje :D samo sto meni viza istice 9.6 i ja cu je zbog 20 dana morati produziti jer sam isla u magistrat i malo se raspitala i u ma. Su mi rekli da antrag moram da uradim i da je to iskreno receno bas glupo zbog par ti dana, ali ajde sta se moze tako je kako je. A sto se tice posla ovi u ma. Ne znaju nista vec su mi rekli da idem u ams da se raspitam sto cu da ucinim sljedece  sedmice jer mjenjam firmu pa tako da moramo u ams. Ako budem imala neke informacije pisem ovdje :).  Pozz

Van mreže WolfWoman

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 napisano: Jun 01, 2013, 01:42:02 »
I sama se raspitujem na istu temu i prikupila sam neke informacije.

Od jula 2013. godine, hrvatski drzavljani mogu studirati u Austriji bez studentske vize i ujedno im nece biti potrebno ni 5000 eura na racunu za prikazati.
Cijena skolarine po semestru bi trebala biti 20 eura. Sad nisam sigurna kako to funkcionira, ali u biti, bili su neki strajkovi zbog visokih skolarina, pa ce se to mijenjati i biti 20 eura, mada kao za drzavljane EU, skolarina je ionako 20 eura.

Van mreže Dita

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
  • Studij: Pharmazie
  • Studij u: Wien
« Odgovor #3 napisano: Jun 01, 2013, 10:21:52 »
Ciao

Upravo tako, od 01.07. nece biti potrebne vize, nego Anmeldebescheinigung. Sto se tice dozvola za rad, jos ne znamo kako ce to funkcionirati, trebalo mi kontaktirati AMS.
U Student Point su mi rekli da se skolarine nece placati, odnosno samo 17 eura ÖH Beitrag.

Strajkovi su bili najavljivani za ukidanje skolarine i povecanje satnice rada od 10 sati tjedno, ali nisam sigurna jesu  li se stvarno odrzali.

Van mreže visibaba

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 napisano: Jun 06, 2013, 16:52:22 »
Pozdrav

Imala bih par pitanja za sve koji su upuceni , ili znaju neke konkretne informacije a vezane su za studiranje hrvatskih drzavljana od ove akademske godine.

Imam dvojno ( Bh , i Hrv drzavljanstvo - sa prebivalistem u obje zemlje ) , trenutno sam u BiH i zeljela bih upisati fakultet u Austriji , ono sto mene zanima je :

-Da li mogu upisati fakultet u BiH ( kao drzavljanin BiH ) , a doci u Austriju studirati kao Hrvatski drzavljanin ?
-Koliko je sigurna informacija da studentima koji imaju HR drzavljanstvo ne treba npr. vise cifra od 5000 ili vise € za prikazati na racunu ?
-Sto je sa zdravstvenim osiguranjem , da li zdravstveno osiguranje iz Hrvatske uz dopunsko zdravstveno osiguranje pokriva zdrav. osiguranje u Austriji ( sa obzirom na jedinstvene EU kartice zdravstvene zastite ) ili se mora uzeti studentsko u Austriji ?
-Kolika je pretpostavka da ce cijena semestra biti niza ili ista onoj koju placaju domaci ili studenti iz EU ( i otprilike kolika je ) ?

Iz medija i iz vase price shvatila sam da vise ne treba viza nego samo kao prijava boravka , i jos jedna informacija sto je sa osobama koje npr. zele samo doci uciti njemacki jezik a ne studirati , kakva je procedura za njih ( npr. jedan semestar ) , mogu li oni ici na studentske kurseve , je li isto vazi za zdravstveno osiguranje i sl. ?

Od srca bih bila zahvalna svima onima koji se potrude da mi odgovore na ova ili slicna pitanja , te ujedno pomogli i drugima koji mozda imaju neke nedoumice , a ne borave niti studiraju u Austriji a imali bi zelju.

Srdacan pozdrav !

Van mreže Dita

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #5 napisano: Jun 10, 2013, 18:02:00 »
Pozdrav i dobrodosla :)

Da, mozes se upisati, ali onda se i ovdje na Uni moras upisati s BiH putovnicom, jer ako se upises s Hrv onda nemas pravo pohadjati kurs i mislim da ce ti praviti probleme, jer oni inzistiraju da sve bude iz jedne drzave.
Mislim da bi jedino mogla kad budes mijenjala status studenta u redovan, dakle kad im budes poslije kursa donijela potvrdu o znanju B2 razine, tada im donijeti svoju Hrv putovnicu i reci da ti promijene adresu. Tako je moja prijateljica napravila u slucaju BiH i slovenackog drzavljanstva.

Za sada ne znamo sa sigurnoscu, ali mislim da nece trebati ta cifra na racunu, ali vjerojatno ce biti potreban neki dokaz o izvoru iz kojeg se financiras, recimo izkava tvojih roditelja ili tako nesto, cim budemo nesto znali, bit cete obavijesteni.

Takodjer nije poznata situacija o hrvatskom zdravstvenom, ali mislim da je najsigurnije imati ovo u At, recimo u Becu WGKK. Ali mozes zvati u Hr pa pitati kakva ce biti situacija s njihovim osiguranjem, oni ti mogu dati tocne informacije.

Cijena koju studenti EU placaju je 17 eura, tako mi je receno u Student Pointu.

Da, nece ti biti potrebna viza, nego tzv. Anmeldebescheinigung.

Te osobe koje zele doci na jedan semestar, mogu se ovdje upisati u zeljenu skolu stranih jezika. Mogu studirati zajedno sa studentima npr. na Orientu je sa mnom bilo i ljudi koji su bili tzv "privatni studenti", placali su 3 mjeseca kursa neki 100 eura vise od nas koji smo bili s Uni Wien.

Sto se tice prijave boravka za njih, najbolje da kontaktiraju magistrat, sto trebaju uciniti ako ce boraviti na kursu duze od 3 mjeseca.

Van mreže visibaba

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #6 napisano: Jun 11, 2013, 05:40:42 »

jer ako se upises s Hrv onda nemas pravo pohadjati kurs i mislim da ce ti praviti probleme,

Te osobe koje zele doci na jedan semestar, mogu se ovdje upisati u zeljenu skolu stranih jezika. Mogu studirati zajedno sa studentima npr. na Orientu je sa mnom bilo i ljudi koji su bili tzv "privatni studenti", placali su 3 mjeseca kursa neki 100 eura vise od nas koji smo bili s Uni Wien.

Prije svega neizmjerno hvala na odgovorima , ako mi mozes objasniti zasto je to tako vezano za kurs ( samo radi insistiranja na papirima iz jedne zemlje ili ) ?

- i sto bi znacio pojam "privatni student" u austriji , i da li osobe koje tek krecu sa ucenjem jezika , placaju samo kurs ili moraju platiti i upis na semestar ( koliko sam zakljucila da se takvi studenti vode kao " izvanredni " a na redovni. )

i jos jedna stvar , da li nakon 01.07 mogu aplicirati direktno u Austriji za fax , bez upisa u Hrv ili BiH ( kao HR drzavljanin ) , i da li bi tu postojao moguci problem ukoliko sam srednju skolu zavrsila u BiH , a apliciram kao HR drzavljanin za upis direktno gore ?

Stvar je u tome da pokusavam naci nacin za sto laksi upis i da prodjem financijski " jeftinije " barem za pocetak akademske godine , jer sa BiH paprima bi vec za prijevod diplome , ovjere , svu ostaku papirologiju, vizu , upis na semestar " bacila u vjetar " + - 1000 € , a da ne spominjem proces cekanja , iscekivanja primljena ili ne , put i sl.

Hvala jos jednom. Pozdrav.

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
    • Pogledaj profil
  • Studij: MolBio
  • Studij u: Beč
« Odgovor #7 napisano: Jun 11, 2013, 08:36:47 »
Dita,
mogu li te zamoliti da sastavis jedan tekstic o izmjenama uslova studiranja za drzavljane Hrvatske? Mislim da je to pitanje koje mnoge zanima, a objavio bih ga na portalu.
Ne odgovaram na privatne poruke (:

Van mreže Dita

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #8 napisano: Jun 11, 2013, 13:40:50 »
Vrlo rado.
Sto se tice upisa i studiranja, mislim da sam dovoljno saznala iz Zulassunga i Student Pointa, jer sam ih kontaktirala zbog mojih poznanika, ali sto se tice boravisne dozvole i tih stvarcica s magistratom, jos nista nisam sigurna, poslala sam mail u MA, cekam jos odgovor.

Ako ne stignem danas, sutra cu sigurno rijesiti :))

Van mreže choco.late

• Administrator
  • Akademik
    • Pogledaj profil
  • Studij: MolBio
  • Studij u: Beč
« Odgovor #9 napisano: Jun 11, 2013, 13:57:44 »
Super! Posalji mi onda molim te na e-mail: admin@studiraj.eu

Dankeschön.
Ne odgovaram na privatne poruke (:

Van mreže Dita

• Moderator
  • Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #10 napisano: Jun 11, 2013, 14:08:51 »

jer ako se upises s Hrv onda nemas pravo pohadjati kurs i mislim da ce ti praviti probleme,

Prije svega neizmjerno hvala na odgovorima , ako mi mozes objasniti zasto je to tako vezano za kurs ( samo radi insistiranja na papirima iz jedne zemlje ili ) ?

- i sto bi znacio pojam "privatni student" u austriji , i da li osobe koje tek krecu sa ucenjem jezika , placaju samo kurs ili moraju platiti i upis na semestar ( koliko sam zakljucila da se takvi studenti vode kao " izvanredni " a na redovni. )

i jos jedna stvar , da li nakon 01.07 mogu aplicirati direktno u Austriji za fax , bez upisa u Hrv ili BiH ( kao HR drzavljanin ) , i da li bi tu postojao moguci problem ukoliko sam srednju skolu zavrsila u BiH , a apliciram kao HR drzavljanin za upis direktno gore ?

Stvar je u tome da pokusavam naci nacin za sto laksi upis i da prodjem financijski " jeftinije " barem za pocetak akademske godine , jer sa BiH paprima bi vec za prijevod diplome , ovjere , svu ostaku papirologiju, vizu , upis na semestar " bacila u vjetar " + - 1000 € , a da ne spominjem proces cekanja , iscekivanja primljena ili ne , put i sl.

Hvala jos jednom. Pozdrav.

Nema na cemu, tu smo da pomazemo jedni drugima. :)

Kao prvo, mozda sam premalo spavala danas, ali ne razumijem tvoje prvo pitanje, ako te mogu zamoliti da ga preformuliras.

Pojam privatni student se odnosio da osobu koja zeli doci ovdje SAMO uciti jezik, bez da je upisana na faks. Vec si pitala  za takve slucajeve.

citiram tvoje pitanje, na koje si dobila odgovor.
 "..osobama koje npr. zele samo doci uciti njemacki jezik a ne studirati , kakva je procedura za njih ( npr. jedan semestar ) , mogu li oni ici na studentske kurseve.."

Student koji je upisan ovdje na faks i nema zertifikat, mora prvo ici na kurs, dok je na kursu vodi se kao vanredan student, placa 400 i nest eura kurs za jedan semestar i placa ÖH Beitrag 17 eura.

Naravno da postoji problem, jer ako si posjecivala stranicu Uni Wien, mogla si primjetiti da pise
- mit EU-/EWR-Reifezeugnis
- mit nicht-EU-/EWR-Reifezeugnis

Ako nisi polagala drzavnu maturu ove godine u RH, ti si nicht EU i moras upisati faks u BiH.

Financijski nam je svima bilo tako i nazalost, na pocetku to mora biit tako. Sto se tice prevodjenja svjedodzbi, cekanja i ostalih tortura, to ce logicno morati proci i HR studenti, tako da bi lovu za to svakako morala iskesirati.

Nadam se da si sad nest vise razumjela. :) Uskoro stize tekstic o ovoj temi

Van mreže xoxo

• Moderator
  • Doktor nauka
    • Pogledaj profil
  • Studij: Pravo
« Odgovor #11 napisano: Jun 11, 2013, 20:37:55 »
Ja sam bila u MA neki dan, svi drzavljani Hrv koji imaju vizu koja istice prije 1.7. moraju da podnesu zahtjeb za produzetak, oni kojima istice poslije 1.7. ne moraju, nego idu u MA 35 na 6.sprat i tamo predaju za ovu dozvolu boravka.  Dokumenti koji trebaju nisu navedeni, ali za posao piše da treba da se obratite u AMS.

Van mreže Afanasiia

• Magistar
    • Pogledaj profil
  • Studij: Agrarwissenschaften
  • Studij u: BOKU Wien
« Odgovor #12 napisano: Jun 11, 2013, 21:21:04 »
Ja sam bila u AMSu, za posao se nije puno promijenilo. Jedino ako si kod jedne firme godinu dana,ond aimas pravo na neku posebnu dozvolu s kojom mozes mjenjat firme bez da tvoj poslodavac trazi svaki put dozvolu. A sa Bih drzavljanstvom to nije moguce. I ja ev cekam sedmicu dana na dozvolu,rekli su da ce postom poslat  :'(

Van mreže visibaba

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #13 napisano: Jun 12, 2013, 22:05:30 »
@ Dita

Mislila sam na ovo sto si napisala :" Da, mozes se upisati, ali onda se i ovdje na Uni moras upisati s BiH putovnicom, jer ako se upises s Hrv onda nemas pravo pohadjati kurs i mislim da ce ti praviti probleme, jer oni inzistiraju da sve bude iz jedne drzave "

Bila sam slabo formulirala svoje pitanje , a odnosilo se na to zasto ne bih mogla ici na kurs sa HR papirima ako bi se upisao fakultet u BiH , na kraju sam , malo bolje procitala i vidjela da je odgovor na to na kraju tvoje recenice  :)  a sve kao rezultat  citanja foruma sa malo sna i prije 6 ujutro , tako da nisam bila u " punom kapacitetu " :D
« Poslednja izmena: Jun 12, 2013, 22:08:28 visibaba »

Van mreže benja

• Novi kolačići
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #14 napisano: Jun 12, 2013, 23:49:53 »
Trebam za nekoliko dana upisivati fakultet u bosni i to sam planirao uraditi sa hrvatskim pasosem i prebaciti se u austriju kako bi iskoristio prednosti koje EU donosi... koliko je sigurno da to nije moguce? U skripcu sam sa vremenom i bio bih zahvalan na bilo kakvim informacijama i preporukama...