Autor Tema: Kako finansijski zapoceti u Becu?  (Pregledeno 3606 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže xoxo

• Moderator/ka
  • Doktor nauka
    • Pogledaj profil
  • Studij: Pravo
Odg: Kako finansijski zapoceti u Becu?
« Odgovor #30 napisano: Jun 04, 2013, 17:06:21 »
Nije :D

Racunaj da ti mjesecno za zivot u A<ustriji treba minimalno 600 eura :D

Stvar koja meni nije jasna, a to je, dok radis i zaradjujes, da li ljudi uspjevaju uopste da idu na predavanja?!
To me nenormalno zbunjuje...i da li je uopste moguce zaraditi 500-600 eura za mjesec i finansirati se ???

Sve zavisi od posla koji nadjes, ako nadjes neki posao preko vikenda mozes fino da zaradis a opet imas vremena tokom sedmice za sve i svasta. Ako pak nadjes nesto tokom sedmice, pogotovo svaki dan to je vec teze, ali nije nemoguce. Uz dobru organizaciju, sve se stize.

Van mreže Zaza

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
  • Studij: Wirtschafts- und Sozialwissenschaften
  • Studij u: WU Wien
« Odgovor #31 napisano: Jun 07, 2013, 15:11:28 »
OK, pošto sam pročitala sve ovo oko finansiranja, a ima i super savjeta, meni nešto idalje nije jasno. Znam da se da bi se dobila viza, a i inače, za početak treba imati oko 5000 eura na računu. Ali po ovome što sam ovdje čitala svake godine se iznova mora dokazati da se ima 5000 na kontu. Je li to tačno ili je to samo tako kad se prvi put podnosi zahtjev za vizu. Vidim da se može naći posao i nekako zaraditi tih 5000, ali i to samo ako svaku zarađenu paru staviš na račun.

I još jedno pitanje, koliko sati u mjesecu studenti prve godine mogu raditi? Čula sam da smiju raditi oko 10 sati sedmično, što bi značilo oko 40 sati u mjesecu, zar ne?

Van mreže Nicholas

• Doktor nauka
  • Live love laugh.
    • Pogledaj profil
  • Studij u: Wien
« Odgovor #32 napisano: Jun 07, 2013, 19:48:50 »
Svake godine kada produzavas vizu moras imati oko 5000e na racunu, ili da neko iz Austrije garantuje za tebe, tada nije potrebno imati tu sumu.
Tokom studija mozes raditi 10 sati sedmicno, a ukoliko si na masteru mozes 20 sati sedmicno.
:)
If you are not willing to risk the unusual, you will have to settle for the ordinary.

Van mreže RadovanTheThird

• Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #33 napisano: Jun 07, 2013, 22:26:50 »
Nije :D

Racunaj da ti mjesecno za zivot u A<ustriji treba minimalno 600 eura :D

Stvar koja meni nije jasna, a to je, dok radis i zaradjujes, da li ljudi uspjevaju uopste da idu na predavanja?!
To me nenormalno zbunjuje...i da li je uopste moguce zaraditi 500-600 eura za mjesec i finansirati se ???

Da,moguće je.

Van mreže priscilla

• Brucoš
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #34 napisano: Jun 10, 2013, 17:56:07 »
Svake godine kada produzavas vizu moras imati oko 5000e na racunu, ili da neko iz Austrije garantuje za tebe, tada nije potrebno imati tu sumu.
Tokom studija mozes raditi 10 sati sedmicno, a ukoliko si na masteru mozes 20 sati sedmicno.

Za produzenje vize potrebno je prema dokumentu koji sam danas dobila od MA35:
1. za osobe do 24 godine starosti  462,6 € mjesecno
2. za osobe preko 24 godine starosti 837,63 € mjesecno

Sto se tice poslova, stipendija itd. tesko je bilo sta za sta ste obrazovani naci u Austriji. Na TU Wien, cini mi se da je najgore za studente iz Bosne i Hercegovine, koji sada moraju da placaju skolarinu od 744,22 €.
Vjerujem da se situacija nece popraviti.

Van mreže RadovanTheThird

• Magistar
    • Pogledaj profil
« Odgovor #35 napisano: Jun 10, 2013, 22:44:32 »

Za produzenje vize potrebno je prema dokumentu koji sam danas dobila od MA35:
1. za osobe do 24 godine starosti  462,6 € mjesecno
2. za osobe preko 24 godine starosti 837,63 € mjesecno

Sto se tice poslova, stipendija itd. tesko je bilo sta za sta ste obrazovani naci u Austriji. Na TU Wien, cini mi se da je najgore za studente iz Bosne i Hercegovine, koji sada moraju da placaju skolarinu od 744,22 €.
Vjerujem da se situacija nece popraviti.

Ja imam preko preko 30 (tačnije 30+koji mesec  ^-^) godina i za podizanje vize zahtevali su da raspolažem sumom od nešto preko 7.500 evra. Potvrda je mogla biti iz banke u matičnoj zemlji. Važno je bilo da je stanje na računu "aktual".